Úvod > Aktivity školy > ZAV - psaní na klávesnici

ZAV - psaní na klávesnici

ZAV na naší škole

• od školního roku 2021/2022 v rámci výuky v 5. a 6. třídě
  • na II. stupni v rámci volitelného předmětu
  • ZAV pro mladší žáky formou kroužku, ideálně od 4. ročníku
  • naši písaři patří mezi nejlepší v celé ČR
  • Adéla Klementová absolutní mistryní ČR ve zpracování textů 2021 ve všech disciplínách

Co je výukový program ZAV

Psaní na klávesnici vyučujeme pomocí programu ZAV. Každý žák postupuje individuálně a postupně se naučí celou klávesnici ovládat, aniž by se díval na prsty. Po zvládnutí celé klávesnice se žáci zdokonalují a trénují vyšší rychlost psaní. Výukou prochází ročně přes 50 000 studentů v několika evropských zemích.

Značka ZAV vznikla z příjmení autora metody, Jaroslava Zaviačiče, vicemistra světa v psaní na stroji ze šedesátých let, trenéra družstva Rakouska ze sedmdesátých let a od devadesátých let trenéra reprezentantů ČR v soutěžích z oblasti zpracování textů.

O kvalitě tohoto programu svědčí ocenění ministryně školství z roku 2005, kdy byl vyhodnocen jako nejlepší počítačový výukový program v České republice.

Metoda ZAV je určena jednak pro hromadnou školní výuku, jednak pro individuální domácí výuku. Respektuje schopnosti žáků a čas věnovaný studiu. Žáci procházejí řadou cvičení, u každého mají stanoven výkon, kterého mají dosáhnout. Pokud jej splní, postupují na další cvičení, pokud ne, opakují předchozí cvičení.

Tři světové medaile

Žáci naší školy v současné době patří mezi nejlepší písaře v republice, dvě žákyně byly nominovány na Mistrovství světa ve zpracování textů (PDF), které se uskutečnilo v červenci 2019 na Sardinii. Z tohoto mistrovství si přivezly 3 medaile. Pro rok 2024 se na mistrovství světa nominovali 2 žáci.

Pořádali jsme Mistrovství republiky

>V roce 2019, 2022 a 2023 se naše škola ujala organizace Mistrovství ČR v psaní na klávesnici ZAV JUNIOR (PDF).

Naši písaři zvítězili v soutěžích družstev Hláska

Archiv starších článků