banner stranka

VanAerobic

V pondělí 9. prosince se jedenáct dětí ze školní družiny zúčastnilo Vánočního aerobiku na ZŠ Vrchní. Julie Barešová a Niki Ivancová ze 3. A postoupily do finále. Všichni si soutěž užili.

VanAerJNFOTO

AdvTvor

Adventní čas a předvánoční atmosféru děti, rodiče, pedagogové i hosté naší školy zažili ve školní družině díky nádherné akci Vánoční tvořivé dílničky, která se konala v pátek 6. prosince. Děti měly možnost si vyrobit andílka, čertíka, vločku, sobí tašku či společně s rodiči navštívit prodejní výstavku, jejíž výtěžek bude použit na výtvarný materiál pro školní družinu. Rodiče si mohli také společně posedět v naší minikavárničce u dobrot a chutného moku.

Překvapením pro děti byl příchod Mikuláše s čertem a andělem, kteří jim nadělili balíčky s dobrůtkami. Největší překvapení na děti čekalo v nově vybavené herně plné krásných a zajímavých her a hraček.

Krásný pohodový advent a dobu vánoční přejí vychovatelky školní družiny.

FOTO

Trampol

V pátek 29. listopadu si byli žáci 4. a 5. třídy zacvičit na trampolínkách ve Fit Studiu Star. Všem se to moc líbilo, užili si to a v lednu plánujeme další hopsání.

VenecSD1

Tvoření ADVENTNÍHO VĚNCE je ve školní družině již tradicí. V pátek 28. listopadu jsme společně s rodiči a dětmi nasáli předvánoční atmosféru při výrobě a zdobení věnců, doprovázenou vůní kávy a perníčků. Krásnou a pohodovou dobu adventu přejí vychovatelky školní družiny. 

VenecSD2

SvickySovicky

Děti a dárečky? V úterý 26. listopadu si žáci ŠD Sovičky měli možnost vyzkoušet, jak se vyrábějí různé druhy svíček a mýdel. Společně s paní vedoucí Domu svíček v Opavě si vyrobili například čajovou a plovoucí svíčku, mýdlo nebo vonnou kouli do vany. Také si prošli celou výrobnu firmy, kde viděli vše od A do Z. Radost a jiskry v očích, že můžou udělat mamince či tatínkovi radost svým dárečkem, byla velkým zadostiučiněním nejen pro paní vedoucí.

Pavoucci

Proč jsou pavouci užiteční a proč se jich nemusíme bát, o tom si povídaly ve středu 20. listopadu děti z Berušek se slečnou Denisou na edukačním programu ve Slezském muzeu. Během poutavého vyprávění a pozorování děti zjistily spoustu zajímavostí o pavoucích a seznámily se s živým obyvatelem pavoučí sítě v muzeu. Nakonec společně pavouka vypustily do netopýří sluje.

FOTO

LaskavecSD

Laskavost ve školní družině? ANO. Škola se nachází v blízkosti řeky, proto se děti rozhodly o její okolí postarat tím, že kolem ní uklidí. Navlékly si ochranné rukavice, seznámily se s pravidly, vzaly pytle a zamířily přímo k řece. Mezi „poklady“, které posbíraly, byly například brusle, pedály, skleněné láhve, stará trička, hadry, vršky od piva a různé papírky. Po návratu do družiny nastala diskuze o všem, co děti viděly i zažily na vlastní kůži. Konat dobré skutky? Proč ne. Zkuste to taky. Stačí málo. Děkujeme maminkám Amálky a Dominika za jejich LASKAVOST. 

FOTO

 

Strasidylk19

Halloween je svátek, který se slaví 31. října. Většina z nás ho považuje čistě za americký svátek. Mnohé z našich dětí by ho chtěly slavit také, protože je to vlastně takový velký karneval v maskách, při němž naše ratolesti navštěvují sousedy a koledují sladkosti. Halloween vychází původně z pohanského (keltského) svátku Samhain. Říká se mu také předvečer svátku Všech svatých. Tradiční výzdobou jsou svítící lucerničky, umisťované v blízkosti obydlí, nejčastěji na oknech. Měly uvítat zemřelé předky a ochránit dům před zlými duchy.

Společně jsme si tento svátek připomněli v úterý 5. listopadu. Z holek a kluků se rázem stali čarodějové, upíři, kostlivci či jiná strašidla. Děti zašly postrašit paní kuchařky, paní učitelky a kamarády ze školní družiny a akci zakončily dobrotami šikovných rodičů. Děkujeme všem rodičům za pomoc při vytváření masek, obzvlášť velké díky za výborné dobroty.

FOTO

NetrSp1

Děti ze školní družiny se zúčastnily o podzimních prázdninách 29. října akce Den netradičních sportů na ZŠ Edvarda Beneše. Měly zde možnost si vyzkoušet různé hry, např. speedball, pickleball, mini ping-pong a florbal. Všechny "netradiční" sportovce to velmi bavilo. Na závěr dostali diplomy a pálky na hru pickleball.  

NetrSp2

 NetrSp3

PodzimSovicky

Co patří k podzimu, se učí děti už ve školce. Společně jsme si připomněli, že brambory jsou k jídlu, ale dá se s nimi i tvořit. Děti je použily jako tiskátka v přírodních barvách a vytvořily si postavičky nejen zvířátek. K podzimnímu období patří obzvlášť listí různých barev a tvarů. Tvoření z přírodnin bylo pro děti velmi kreativní a jejich fantazie bezmezná.

FOTO

GRAFIK SD

Kdo je to grafik a co vlastně dělá? S tím se seznámili žáci školní družiny - SOVIČKY, když v pátek 1. listopadu navštívili Dům umění. Prohlédli si výstavu od Michala Cihláře a Pavla Piekara, pracovali na úkolu – najdi tyto lidičky v obrazech. V závěru se stali samotnými grafiky a z výstavy si odnesli svá vlastní díla.

FOTO

InteraktVystBreda

Jak silou myšlenky posunout kuličku nebo pomocí anglických pokynů rozhýbat robota, zažili ve středu 23. října malí badatelé ze školní družiny. Při návštěvě interaktivní výstavy virtuální reality a hravé techniky v ochodním centru Breda si vyzkoušeli virtuální brýle, detektor lži, pomocí techniky skládali hudbu a také putovali mezi dinosaury.  Výstava se všem moc líbila, což během cesty do školy potvrzovalo množství zážitků, které si s nadšením sdělovaly.

FOTO

VybijSD2

V úterý 22. října se zúčastnili naši žáci turnaje ve vybíjené. V tělocvičně ŠD Šrámkova proti sobě nastoupilo 8 družstev. Ačkoliv naše družstvo žáků 2. až 5. třídy trénuje vybíjenou teprve od září, nakonec vybojovalo proti silným soupeřům krásné 5. místo. Všem sportovcům gratulujeme.

DeskHry

I letos si Klub deskových a karetních her PAJDULÁK v Opavě pro školy a veřejnost přichystal úžasnou akci, plnou her a zábavy. S žáky školní družiny jsme se ve čtvrtek 17. října seznámili nejen s pravidly nových her. Celou akci doprovázela dobrá nálada, úsměv na tváři a radost.

DeskHry2 

MedvediSD

Víte, že medvědi jsou zimní spáči, samotáři a dokonce i vegetariáni? Žáci školní družiny SOVIČKY zažili dobrodružství s největší muzejní šelmou. Prozkoumali medvědí život a pokusili se společně medvědům porozumět.

ZaPohadHrdiny

Za pohádkovými hrdiny se vypravili druháčci ze ŠD BERUŠKY 15. října vlakem až na zámek Linhartovy. Tam na ně čekal pan kastelán Hrubý, který otevřel zámek jen pro ně. Nejprve děti obdivovaly keramické čerty a postavičky z pohádek, vytvořené keramikem Janem Kutálkem, poté viděly výstavu Krtečka malíře Zdeňka Milera a poznávaly makety českých zámků a hradů. Pak už vpluly do pohádkového světa, plnily úkoly, soutěžily a užívaly si krásné odpoledne mezi večerníčkovými hrdiny.

FOTO

DenStromu19

Den zelených gigantů, bez kterých by naše planeta nemohla existovat. V měsíci říjnu stromy slaví svůj svátek, a proto se naše škola, stejně jako každý rok, zúčastnila této nádherné akce, a to v neděli 13. října pod Ptačím vrchem. Děti a rodiče společně vytvořili PODZIMNÍČKA a JEŽEČKA na špejli a nasáli nádhernou atmosféru slunného podzimního odpoledne.  

Recyklo

Ve středu 9. října se ve školní družině naší školy uskutečnil projektový den RECYKLOHRANÍ. Jeho cílem bylo prohloubení znalostí žáků v oblasti třídění a recyklace odpadů. Dětem bylo umožněno získat osobní zkušenost se zpětným odběrem baterií, použitých drobných elektrozařízení a tonerů. Při řešení problémových úkolů a kooperativních činnostech žáci tvořili obrazy z recyklovaných materiálů, třídili odpad do správných kontejnerů, při praktických ukázkách sledovali dobu rozpadu různých materiálů. Hráli edukační hry a diskutovali o chování člověka vůči přírodě a planetě i mezi lidmi navzájem.

FOTO

Skupinka dětí z kroužků Malý badatel vyrazila v podvečer 28. září na Slezskou univerzitu. Konala se tam celorepubliková akce Noc vědců. Nejprve žáci navštívili dílničky, kde si mohli vyrobit drobné dárečky z recy materiálu. Holky se pustily do výroby náušnic z plastu, kluky zaujaly příšerky z kamínků nebo zvířátka z pet lahví. Poté se šli všichni společně podívat na zařízení a pomůcky handicapovaných sportovců.

Největší úspěch však měla alchymistická dílna. Studenti chemici dětem předvedli třeba hořící kapesník, který neshoří. Všechny děti si nechaly namalovat simulované zranění a ti nejodvážnější si vyzkoušeli udržet plamen na ruce. Na závěr ještě hlavolamy a optické klamy a pak za tmy návrat ke škole.

FOTO

LouceniSLetem2019

V pondělí 23. září se uskutečnil pro děti a rodiče na školní zahradě již 10. ročník družinové akce Loučení s létem. Tentokrát téměř 80 dětí čekalo odpoledne plné her a soutěží v pirátském duchu. Po pirátské rozcvičce se vydali malí piráti a pirátky plnit rozmanité úkoly, za které se získávaly body. Za body si pak soutěžící mohli vybrat v pirátské pokladnici malou odměnu. Soutěživost předvedli i rodiče. 25 maminek se účastnilo již tradiční soutěže "O nejlepší koláč nebo bábovku". Tentokrát vybrala porota dětí dobrůtku maminky Viktorka Víchy ze 2. třídy.

Nejvíce se děti vždy těší na vybíjenou proti rodičům. Tentokrát byl zápas velmi napínavý, rodiče bojovali jako lvi, ale nakonec zvítězili Piráti. Po sportovním odpoledni všem vyhládlo, a tak přišly vhod buřty, které nám opekli tatínci. Počasí bylo opravdu letní a ani se nám nechtělo domů. Děkujeme rodičům, kteří pomáhali u soutěží, pekli buchty, opékali špekáčky a dělali rozhodčího u vybíjené. Jsme rádi, že vás máme.

 FOTO

 Užitečné odkazy

bakalari logo


logo proskoly


DUMY logo


jídelníček

happysnack logo


schranka duveryAktuální videa

 

 

2020 ZŠ Ilji Hurníka Opava, Ochranova 6