Výukový program ZAV je využívaný naší školou v kroužku Psaní ZAV

Psaní na klávesnici vyučujeme pomocí programu ZAV. Každý žák postupuje individuálně a postupně se naučí celou klávesnici ovládat, aniž by se díval na prsty. Po zvládnutí celé klávesnice se žáci zdokonalují a trénují vyšší rychlost psaní. Výukou prochází ročně přes 50 000 studentů v několika evropských zemích.

Značka ZAV vznikla z příjmení autora metody, Jaroslava Zaviačiče, vicemistra světa v psaní na stroji ze šedesátých let, trenéra družstva Rakouska ze sedmdesátých let a od devadesátých let trenéra reprezentantů ČR v soutěžích z oblasti zpracování textů.

O kvalitě tohoto programu svědčí ocenění ministryně školství z roku 2005, kdy byl vyhodnocen jako nejlepší počítačový výukový program v České republice.

Metoda ZAV je určena jednak pro hromadnou školní výuku, jednak pro individuální domácí výuku. Respektuje schopnosti žáků a čas věnovaný studiu. Žáci procházejí řadou cvičení, u každého mají stanoven výkon, kterého mají dosáhnout. Pokud jej splní, postupují na další cvičení, pokud ne – opakují předchozí cvičení.

Škola nabízí výuku této metody v kroužku ZAV, do budoucna i v rámci volitelného předmětu.

Žákyně naší školy v současné době patří mezi nejlepší písařky v republice, dvě z nich byly nominovány na Mistrovství světa ve zpracování textů, které se uskuteční v červenci 2019 v Sardinii.

2019 ZŠ Ilji Hurníka Opava, Ochranova 6