banner stranka

DominoSP17

Čtyřicítka zpěváků pěveckého sboru Domino se sbormistryní Ivanou Kleinovou se vrátila ze své desetidenní pravidelné letní koncertní cesty. Děti opět procestovaly kus Evropy, počítáme - li i Česko a nádherný pohled na Monako shora, mohly si děti připsat do seznamu prázdninových destinací 9 států. Nejprve všichni poprvé v životě navštívili německou Kostnici. Kráčeli jsme ve stopách Jana Husa, zpívali u Husova kamene i Husova domu, koupali se v Bodamském jezeře a koncertovali v místní hudební škole pro členy česko – německého spolku i místní učitele hudby. Ti ocenili vysokou uměleckou úroveň našeho sboru.

Dále pokračovalo Domino přes Švýcarsko do Andorry, kde se uprostřed nádherných hor zpěváci pilně připravovali na soutěž ve Španělsku. Ta se odehrávala v malém městě Vic, asi 60 km severně nad Barcelonou. V rámci pětidenního pobytu na 35. mezinárodním festivalu Cantonigros se mohli zpěváci setkat a komunikovat s vrstevníky z více než 20 zemí světa. V kategorii dětských sborů v obrovské konkurenci vedle sboru z Toronta, New Yorku a několika sborů z Číny Domino obdrželo cenné medailové místo – Cenu festivalu Cantonigros.

V cestovním deníku děti ocenily nejvíce to, že si mohly povídat, společně pobývat i tančit s lidmi z celého světa, že jejich angličtina a španělština „funguje“, a jak samy řekly, tato cesta je pro ně obrovskou motivací k dalšímu studiu jazyků. Mezi největší zážitky pak zařadily na přední místo koncert v domově důchodců v malém městě Manlleu, kde asi šedesátka místních babiček a dědečků zpívala nejprve společně s Dominem katalánskou lidovou a pak diváci přidali sami místní sardanu – píseň k typickému katalánskému tanci. "Takové koncerty mají opravdový smysl", napsala zpěvačka Adélka do deníku. Bonusem pobytu bylo, že jsme měli možnost dvakrát navštívit Barcelonu, kde nás uchvátila Gaudího architektura, nejrušnější ulice La Rambla, gotické město a samozřejmě moře. Děti ochutnávaly také místní speciality, jako třeba chléb s rajčatovou šťávou a olivovým olejem nebo pro nás ne příliš běžnou zeleninu chřest či artyčoky a také mořské smažené kalamáry.

Na festivalu zpívalo Domino také dvakrát v obrovském koncertním sálu La Alantida pro více než 500 posluchačů a okamžitě si získalo obrovský obdiv a srdce publika, například oblíbenou katalánskou písní, skladbami Dvořáka i Janáčka a dalšími sborovými díly celkem v 8 jazycích.

Na zpáteční cestě sbor obdivoval krásy francouzské riviéry a také Donatellovu jezdeckou sochu v italské Padově.

Přestože prázdninové putování bylo velmi daleké, téměř 5500 km, vrátily se děti plné zážitků, nových poznatků a skvělého pocitu, že dovedou svým sborovým uměním zaujmout publikum i v jiných evropských městech a že zpívání je cestou k poznávání nových zemí a přátel.

Již tradičně byla během festivalu a na každém koncertě sboru instalována výstava dětských prací výtvarného oboru ZUŠ Vladislava Vančury z Háje ve Slezsku, tentokrát inspirována katalánskými umělci – Miró, Gaudí, Picasso. Výtvarná díla připravila Alena Zupková.

Celá akce byla organizována v rámci Klubu Domino při Středisku volného času Opava, ZŠ Ilji Hurníka Opava, za podpory Statutárního města Opava a Ministerstva kultury ČR.  

CTzpravicky Domino

FOTO

VIDEOREPORTÁŽE

Novinový článek - Kostnice (Německo)

Novinový článek - Region Opavsko

 Užitečné odkazy

bakalari logo


logo proskoly


DUMY logo


jídelníček

happysnack logo


schranka duveryAktuální videa

 

 

2018 ZŠ Ilji Hurníka Opava, Ochranova 6